Ana Sayfa
Ana Sayfa >> İNTERNETTEN ALIŞVERİŞE DİKKAT!11.02.2021 00:00

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞE DİKKAT!

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞE DİKKAT!


İnternetten satın alınan ürünlerin artışıyla sahte ve kusurlu ürünlerin sayısı da arttı.


Bu haber 4303 kez okundu.

Koronavirüs salgınının etkisiyle daha çok evlerinde vakit geçirmeye başlayan yurttaşlar, günlük ihtiyaçlarını da çoğu zaman e- ticaret yolu ile karşılamaya başladı. İnternetten satın alınan ürünlerin sayısı hızla artarken, sahte ya da kusurlu ürün sayısında da artış oldu. Mağduriyet yaşamakta olan yurttaşlar, satış yapan e- ticaret şirketine başvurarak mağduriyetlerinin çözülmesini talep ediyor. Ancak alışveriş siteleri yurttaşları, ürünlerin firmasına yönlendirerek, sonuca ulaşılmasını zorlaştırıyor.

AYAKKABI SİPARİŞ ETTİM, TERLİK GELDİ

İnternetten yapmış olduğu alışveriş sonrasında mağduriyet yaşadığını dile getiren Nermin Atilla, “Çok bilinen bir web sitesinden alışveriş yapmıştım. Ayakkabı sipariş ettim, terlik geldi. Sonra alışveriş sitesine ulaştım. Site yetkilileri, sorumlunun kendileri olmadığını ve ayakkabıyı göndermeyen mağazayla görüşmemi söyledi. Ancak daha sonra mağaza yetkilileriyle de sıkıntı yaşadım. Terliği gönderip, ayakkabı elime ulaşıncaya kadar 20 gün geçti. Üstelik sonrasında gönderilen ayakkabı da sipariş ettiğim ayakkabı değildi” dedi. Pek çok mağazaya alışveriş siteleri sayesinde ulaşabildiklerini kaydeden Atilla, “Ancak bir sorun yaşadığımızda maalesef web sitesi bizi muhatabına almıyor. Bizi mağazaya yönlendiriyor. Mağaza yetkilileriyle de sorunlar yaşanıyor. Bunun denetlenmesi gerekmektedir. Ben web sitesine güveniyorum, alışveriş yapmaktayım. Ama o mağaza sorumluluk almıyor, alışveriş sitesi de sorumluluk almıyor. Peki vatandaş ne yapacak bu durumda?” ifadelerini kullandı.

GELEN ÜRÜNLER ORİJİNAL DEĞİL

İnternetten sipariş ettiği çantayla kendine ulaşan çanta arasında farklılıklar olduğunu söyleyen Gizem Sert ise “İnternet alışverişini çok sık kullanıyorum. Çanta siparişi vermiştim. Ürünün açıklamasında % 100 deri yazıyordu. Ancak ürün elime ulaştığı zaman hem gerçek ürün değildi hem de aldığım markanın çakmasıydı. Çok üzüldüm. Yaşadığım mağduriyete bir muhatap da bulamıyorum. Çantayı 500 TL’ye sipariş etmiştim. Firmaya ulaştım. Firma, siteye yönlendirdi. Site, ürünün firma tarafından gönderildiğini söyledi tekrar firmaya yönlendirdi. Ne yapacağımı bilmeden beklemekteyim” dedi.

Şeniz Çabuk ise “İnternetten kazak sipariş etmiştim. Güzel bir markanın kazağıydı. Bırakın o kazağa o parayı vermeyi, pazardan bile böyle kötü bir kazak alamazdım. Karşımda bir muhatap da bulamadım. İnternet sitesine ulaştım. Ürünü firma gönderdiği için firmaya yönlendirdi. Mağdur oldum. Tüketici haklarına başvurmayı düşünüyorum. Çok pahalı bir kazaktı” biçiminde konuştu.

Yaşadığı mağduriyet sonrası hukuki yola başvuracağını dile getiren Emel Dereli ise “Çok büyük olan ve herkezin alışveriş yapmış olduğu bir web sitesinden ayakkabı siparişi vermiştim. Ancak bana sipariş ettiğim ayakkabıdan çok ayrı bir ayakkabı ulaştı. Ayakkabıyı iade ettim. Siteye ulaştım, site firmaya yönlendirdi. Firma hala konu hakkında cevap vermedi. Henüz ne olacağını bilmiyorum. Ben deri bir ayakkabı sipariş vermiştim. Ancak gelen ayakkabı deri değildi. Orijinal olmadığı çok belliydi. Sipariş ettiğim ayakkabıyla elime ulaşan ayakkabının renk tonlarında farklılıklar mevcuttu. Yaşadığım mağduriyeti hukuki yolla çözmeyi düşünüyorum” dedi.

E- DEVLET ÜZERİNDEN HAKLARINI ARAYABİLİRLER

Avukat Abdi Yaşar, mağdur olan yurttaşların e- devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabildiklerini ifade ederek, şunları anlattı:

“İnternet üzerinden alışveriş yoğunlaştıkça belli sorunlar da ortaya çıkıyor. Bu sorunlar, istenen ürünlerin kırık olması veya diğer bir ürün gelmesi, aracı işletmenin ürünü göndermemesi gibi durumlar. İnternet üzerinden alışverişlerde alıcı firma yani sağlayacağı firma ve satıcı firma direk olarak vatandaşa sorumludur. Bir sipariş verildiğinde bu siparişin otuz gün içerisinde size teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer yurtdaşın eline ulaşan ürün, sipariş ettiği üründen değişik bir ürünse, bu sefer hem sağlayıcı hem de satıcının sorumluluğuna girer. Sağlayıcı size, ’Bu benim sorumluluğumda değil. Firmanın sorumluluğunda’ diyemez. Çünkü en son çıkarılan yönetmeliğe göre; satıcıyla beraber sağlayıcı da yaşanan problemlerden sorumludur. Çünkü sağlayıcının satıcıyı denetleme yükümlülüğü bulunmaktadır. Eğer sağlayıcı, satıcıyı denetlemiyorsa burda yaşanan sıkıntının sorumluluğunu üstlenmesi gerekmektedir. Mağdur olan vatandaş, EE-devlet sistemi üzerinden tüketici hakem heyetlerine direk olarak başvurabilir. Öte yandan web üzerinden dolandırıcılık da çok artmış durumda. Örneğin, sipariş edilen bir üründen çok daha ayrı bir ürün gönderiliyor. Bu durumda da yurttaşlar, Tüketici Hakem Heyeti’nde hakkını arayarak, Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabilirler.”


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/