Emekliye erken maaş ve ikramiye... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Emekliye erken maaş ve ikramiye...06.08.2018 16:15

Emekliye erken maaş ve ikramiye...

Emekliye erken maaş ve ikramiye...


Emekliler, Kurban Bayramı'ndan önce hem ikramiyesini hem de maaşını alacak. Biner lira ikramiyenin 9-10 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor. Maaşların da 17 Ağustos'tan önce hesaba yatacağı öngörülüyor.


Bu haber 1497 kez okundu.

Hükümet, 30 Nisan’da emeklilere, dul ve yetimlerine, her yıl iki dini bayram öncesi biner lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Bunun ilk ödemesi de 15 Haziran’daki Ramazan Bayramı’ndan önce yapılmıştı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala ikinci ödemenin ne zaman yapılacağı da merak edilmeye başlandı. İlk ödeme bayramdan bir hafta önce yapılmıştı. 

9 AĞUSTOS KRİTİK 

Buna göre 12.5 milyon emeklinin ikramiyesi iki farklı günde, yani 7 ve 8 Haziran’da yatırıldı. Kurban Bayramı 21 Ağustos’ta başlayacak. Bayram tatili de 17 Ağustos’ta mesai bitimiyle başlayacak ve 9 gün sürecek. Bir başka deyişle, ikramiyelerin bu tarihten önce ödenmesi bekleniyor. Bayrama hazırlıkta vatandaşa kolaylık olması için ödemenin 9-10 Ağustos’ta yapılması yüksek ihtimal. 

3 GÜN SÜREBİLİR 

Emekliye bayramdan önce sadece ikramiye değil maaş da ödenecek. Memur emeklisi, maaşını 1-5 Ağustos’ta alıyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşını emeklilik kartındaki numarasına göre her ayın 17-28’i arasında çekiyor. Dolayısıyla bu emeklilere de bayramdan önce maaş ödemesi yapılacak. Yine ramazandaki uygulamaya bakarsak SSK ve Bağ-Kur emeklisinin tahsis numarasına göre 14-15 ve 16 Ağustos’ta maaşını alması bekleniyor.

31 TEMMUZ ÖNCESİ DİLEKÇE VERENLER 

Henüz aylık almaya başlamayan fakat SGK’ya dilekçesini 31 Temmuz itibarıyla vermiş olanlar da aylık alabilecek. Emeklilerin emekli aylıkları, nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Haczi bulunan emeklinin maaşı haczedilemeyeceği gibi, bayram ikramiyesine de haciz konulamayacak. 

İŞ GÖREMEZLİK AYLIĞI ALAN 

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Örneğin; meslekte kazanma gücü kayıp oranının yüzde 25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, bin TL’nin yüzde 25’i yani 250 TL ikramiye ödenir. 

(Güneş)


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/