EMEKLİ İKEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERİN EMEKLİ MAAŞI ARTAR MI? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> EMEKLİ İKEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERİN EMEKLİ MAAŞI ARTAR MI?05.05.2020 00:00

EMEKLİ İKEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERİN EMEKLİ MAAŞI ARTAR MI?

EMEKLİ İKEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERİN EMEKLİ MAAŞI ARTAR MI?


Vatandaşlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ettikleri takdirde emekli maaşlarının artıp artmayacağını merak ederken, emekli maaşlarını yükseltmenin bir yolu olup olmadığını da öğrenmek istiyor.


Bu haber 8488 kez okundu.
Emekli vatandaşlar, emeklilik sonrası çalışmanın kendilerine emekli maaşı anlamında nasıl bir fayda sağlayacağını merak ediyor. Emekli maaşını artırmanın yolu nedir, hangi şartlarda emekli maaşları yükselebilir?


1 Ekim 2008 öncesinde emekli olmaya hak kazanan ancak sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilerin önünde iki farklı yol bulunuyor. Biri normal şartlarda olduğu gibi 4/a sigorta primlerinin ödenmesi diğeri ise sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışmak. Eskisi gibi sigorta primleri 4/a'lı olarak yatırılan emeklilerin emekli maaşları kesilir. Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam eden emeklilerin ise ödedikleri primler yüksek olmakla birlikte emekli maaşları yatmaya devam eder. Sosyal güvenlik destek primi yatırarak çalışmaya devam eden emeklilerin emekli maaşları yatmaya devam ettiği için emekli maaşlarında çalışmaya bağlı bir değişiklik olmaz. Emekli maaşlarını kestirenler ise normal bir çalışan gibi değerlendirildikleri için tüm sigorta kollarına primleri ödenir ve tekrar emekli maaşı almaya başlayacakları zaman çalıştıkları bu süreler de dikkate alınarak maaşları yeniden hesaplanır.

1 Ekim 2008 sonrasında sigortalı olmuş kişiler ise emekli olduklarında SGDP ödeyerek çalışma imkanı elde edemezler. Bu kişiler aylıklarını kestirip çalışmak zorundadırlar.

Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/