Dolar 4 liranın altına iner mi? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Dolar 4 liranın altına iner mi?12.04.2018 14:29

Dolar 4 liranın altına iner mi?

Dolar 4 liranın altına iner mi?


Dün öğle saatlerinde ABD Başkanı Trump'ın "Rusya'yı hazırlayın. Çünkü füzeler Suriye'ye gidecek" mesajı sonrası döviz piyasasında kurlar rekor üstüne rekor kırdı. Dolar 4.19' kadar çıkarken euro da 5.19 seviyesine ulaştı. ABD’nin Suriye’ye müdahale ihtimali piyasalarda deprem etkisi yarattı. Bugün yine güne yüksek başlayan dolar 4 liranın altına iner mi, belirsizlik daha ne kadar sürecek, önümüzdeki süreç nasıl işleyecek?


Bu haber 307 kez okundu. Piyasalardaki yüksek oynaklık devam ediyor. Dolar kuru yeni bir rekor kırar tarihi zirvesini yineledi.

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın haberine göre; 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 14.70 ile rekor tazeledi. Yabancıların TL'deki pozisyonlarını azaltarak dövize geçmeleri, kurun da yükselişine ivme kazandırıyor. Suriye'de kimyasal silah kullanımı söylemlerine ABD'nin tepki vereceğini açıklaması sonrasında Trump'ın Twitter'da "Hazırlan Rusya, füzeler Suriye'ye geliyor" yazması piyasalarda sert dalgalanma getirdi. BIST 100 Endeksi 106.624 seviyesine kadar geriledi.

ZORLU BİR SÜREÇ

Kurdaki yükselişin kalıcı olup olmadığı ve tekrar 4 liranın altına inip inmeyeceği merak edilen en önemli konu. Görüntü, önümüzde zorlu bir sürecin olduğu yönünde. Merkez Bankası'nın nisan toplantısı önemli. Yabancılar enflasyonun yükseleceği ve faizlerin artmayacağı beklentisiyle TL'den çıkarak alternatiflerini değerlendiriyor.

Bu da TL varlıklarında sert fiyat hareketlerini getiriyor. Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, "Faizleri baskı altında tutarsanız hem döviz kuru, hem de döviz talebi artar. Bunu son yıllarda yeniden tırmanışa geçen döviz mevduat hesaplarından da görmekteyiz" diyor.

YABANCI BASKISI DEVAM EDECEK

Görünen o ki, faizler artıncaya kadar yabancıların baskısı devam edecek. Bu nedenle kurda hemen sakinleşme zor görünüyor. Küresel gelişmeler bu kadar sıcakken güvenli liman olarak döviz kurlarına sığınanlar bir süre daha canlı kur hareketlerine neden olabilecek.

Dolar/TL'de ilk ciddi direnç 4.20'de. Riskler arttıkça hareketin 4.5 TL'ye kadar gerçekleşme ihtimali söz konusu. Ancak bu olasılık gerçekleşse dahi yıl sonuna doğru 4.20'li seviyelerde dengelenme görebiliriz.


BELİRSİZLİKLERİN KALKMASI ÖNEMLİ

Kısa vadede Merkez Bankası'nın atacağı adımlar, küresel jeopolitik gelişmelerdeki tansiyon düşüşü ile birlikte kurun 4 liranın altına doğru çekilmesini sağlayabilir. Türkiye'ye sıcak para girişi de kurda geri çekilmeyi destekleyecek unsurlar arasında. Ancak yabancıların para kazanma iştahının sürmesi TL'nin baskı altında kalmasına yol açacaktır. Öte yandan belirsizlikleri ortadan kaldıracak her gelişme fiyat hareketlerine olumlu yönde yansıyacaktır
Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/