Çift maaş alanlara ne kadar bayram ikramiyesi ödenecek? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Çift maaş alanlara ne kadar bayram ikramiyesi ödenecek?04.06.2018 22:37

Çift maaş alanlara ne kadar bayram ikramiyesi ödenecek?

Çift maaş alanlara ne kadar bayram ikramiyesi ödenecek?


Türkiye genelinde yaklaşık 12.3 milyon emeklinin gözü bayram ikramiyesinde. AK Parti Hükümeti'nin bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu bayram ikramiyeleri 7 ve 8 Haziran tarihlerinde ödenecek.


Bu haber 2213 kez okundu.

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine 7 Haziran'da SSK emeklileri ise 8 Haziran'da bayram ikramiyesi ödemeleri yapılacak. Ödemeler ise emekli başına 1000 TL olacak. Ancak bazı kişilere ise bu tutarın altında ödeme yapılacak. 

KİMLER DÜŞÜK İKRAMİYE ALACAK?

Emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesine ilişkin düzenlemede, dini bayramlar öncesinde yapılması öngörülen bayram ikramiyesinin 'kişi' bazında değil dosya bazında yapılacağı hüküm altına alındı. Bu durumda, dul ve yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi hisse oranında gerçekleşecek. Örneğin, yüzde 75 oranında dul aylığı bağlanan bir kişiye 750 TL ödenecek. Yüzde 25 oranında yetim aylığı bağlanan bir kişi ise sadece 250 TL ikramiye alabilecek. 

ÇİFT MAAŞ ALANLARIN DURUMU

Çift maaş alanlara ne kadar bayram ikramiyesi ödenecek? Örneğin hem babasından hem de kocasından dul ve yetim maaşı alan vatandaşlar bulunuyor. Bu kişiler ne kadar bayram ikramiyesi alacağı merak konusu oldu. Bu kapsamda bulunan kişilere de ödeme dosya bazında ve tek kişi üzerinden yapılacak. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi ise 2 dosyadan hangisinde aylık oranı yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Örneğin; dul eşin kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 75, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise bayram ikramiyesi 750 lira olacak.

Dul ve yetimlerin dışında sürekli iş görmezlik aylığı alanlar da iş görmezlik oranına göre bayram ikramiyesinden yararlanacak. Örneğin; hisse ya da iş göremezlik oranı yüzde 50 ise 500 lira ödenecek.

Öte yandan bu süreçte emeklilik dilekçesi vererek emekli aylığı almaya hak kazananlara da bayram ikramiyesi ödenecek. Yine aynı dönemde hayatını kaybedenlerin yakınları ise ikramiyeden faydalanacak. Burada ise esas olan aylık bağlanmış olması olacak. Örneğin emeklilik dilekçesi vermek bayram ikramiyesi alma hakkı vermemektedir. Çünkü, bayram ikramiyesi ödemesi 5510 sayılı Kanuna eklenen ek 18 inci maddeye göre yapılıyor. Söz konusu maddede ise, "Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000'er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir...." hükmü yer alıyor. Dolaysıyla, emekli ikramiyesi emekli aylığı alanlara ve dosya bazında yapılacak. Dul ve yetim aylığı alanlara da hisseleri oranında ikramiyesi ödenecek. 


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/