CEP TELEFONU FİYATLARI UCUZLAYACAK | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> CEP TELEFONU FİYATLARI UCUZLAYACAK14.02.2021 00:00

CEP TELEFONU FİYATLARI UCUZLAYACAK

CEP TELEFONU FİYATLARI UCUZLAYACAK


Oppo Tuzla’da, Tecno Pendik’te, Xiaomi Avcılar’da, Vivo da Gebze’de cep telefonu üretimi yapılacak. Güney Koreli Samsung ile Çinli TCL bu zamanda yerel ortaklar üzerinden üretim hedefliyor.


Bu haber 1870 kez okundu.

Arçelik’in Çerkezköy’de fabrikasında yılın ikinci çeyreğinde üretime hazırlanan Çinli TCL Mobil’in Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca cep telefonunda fiyatları en az yüzde 25-30 civarında ucuzlayacağını söyledi.

TCL’nin eylül ayından beri Türkiye’de TV üretimi yaptığını ve, “Şu anda ise TCL, dünya çapında mobil telefon, televizyon, iklimlendirme, beyaz eşya ev aletleri üretim üslerine üretim iş ortaklıklarına sahip.

Üretim kapasitesi bütün kategorilerin toplamı için 200 milyon adet. Çin başta olmak üzere, Polonya, Vietnam, Meksika, Pakistan, Hindistan, Arjantin, Brezilya, Hindistan ve Endonezya gibi sıralayabileceğim ülkelerde üretim yapıyoruz.”

Türkiye’de iş ortağı ile ilerlediklerini dile getiren, şu bilgileri verdi: Son kullanıcılar bizi aslında Alcatel markamız ile biliyor.

TCL; Alcatel ve yanında daha önce de Blackberry ve Palm gibi markaları barındıran şirket. TCL, bizim şirketimizin ana ismi ise. TCL ailesi içerisinde kategori var.

İlk hedefimiz, yerli ürettiğimiz ürünleri bir an önce son kullanıcılarımız ile buluşturmak. Çerkezköy’ de yılın ikinci çeyreğinde ise cep telefonu üretimi yapacağız.

Rakiplerimiz daha çok giriş segementinde üretim yapacak. Biz ise diğer segmentte üretim planlıyoruz. Üç dört modeli yerli olarak üretim yapacağız.

Gözetim uygulaması gözetim uygulamasından muaf olmayan ithal ürünlerin hepsine sabit vergi uygulanmakta. Dolasıyla cep telefonu yüzde 25-30 bandında maliyet avantajı olacağını öngörüyoruz. Maliyet avantajımızın tamamını son kullanıcı fiyatlarına yansıtacağız. Kaliteyi uygun fiyata sunmuş olacağız.

TABLET, SAAT VE AKILLI TEMİZLİK ROBOTU ÜRETECEK

Türkiye’de cep telefonun yanı sıra TCL markalı kulaklık, tablet, akıllı saat ve akıllı temizlik robotu üretimi planladıklarını dile getiren Serhan Tunca, “Yerli modeller ile birlikte yıl sonuna kadar 10 yeni cep telefonu modelini piyasaya süreceğiz.

Cep telefonu için üretimin ilk yılında, pazar dinamikleri için zor ama mütevazi hedef olarak yüzde 3’lük pazar payı hedefimiz var. Büyüme hedefimiz ise ikinci yıl yüzde 5-6 gibi olacak.

Tablet grubunda hedeflerimizin paralelindeyiz tablette yüzde 20 pazar payı ile Türkiye’de ikinci sıradayız. Nisan ayında ise TCL markalı tabletlerimizi tüketicilerle buluşturmuş olacağız.

Diğer tarafta ses ürünleri grubunda bir an önce pazarda olma eğilimi içerisindeyiz. Ses sistemleri tarafından dört modelimiz olacak. 2021 yılın sonunda yaptığımız yatırımlar ve farklı ürün gruplarımızın getirmiş olduğu güç ile TCL marka bilinirliğini daha çok arttırmak en büyük hedeflerimizden birisi.

Farklı ürün kategorilerin bize sağladığı sinerjiyi kullanarak TCL markamızı çeşitli sponsorluk ve pazarlama yatırımları ile destekliyor olacağız. Muhtemelen farklı ürün grupları eklenerek öncelikli olarak Türkiye pazarı, çevre pazarlara ihracat gündemi ile devam edeceğiz.”

TCL Mobil Türkiye Pazarlama Müdiresi Arzu Topuz Türkiye’de en uzun vadeli ve “2021 yılı TCL olacak. Akıllı yatırımlarla tüketiciyi uygun fiyatlarla buluşturmuş olacağız.”

1- TÜRKİYE, YABANCIYA GÜVEN VERİYOR

Türkiye’ teşvik programlarıyla birlikte yabancı yatırımcılara daha çok güven verdiğini söyleyen Serhan Tunca, “Türkiye genç bir nüfusuyla cazip bir ülke.

Ayrıca jeopolitik konumuyla merkezi bir noktada bulunuyor. Teşvik programları üreticileri bu konuda teşvik ediyor. Bunun sebebi ucuz işçilik değil tam tersine hatta kalifiye işçi bulunduğu için üreticiler burada yer almakta.

Türkiye’de üretim yapan markaların üretim kaliteleri ve ürünlerin kaliteleri çevre ve diğer ülkelerin kalitelerin üstünde olacak.

Yönetim ve üretim konusunda birçok ülkeden üstteyiz. Bunlar ürünlere yansıyacaktır. Türkiye uzun zamandır 12 milyonluk cep telefonu pazarına sahip.

Nüfusa oranladığınız zaman diğer ülkelere göre daha yüksek Bu üretim ve ihracatla beraber toplam hacmin yüzde 10-15 olarak artacağını düşünmekteyiz.”

2- GÜBRE BAYİLERİNE SIKI DENETİM

Gübrede yüzde 100’e varan fiyat artışlarından sonra 81 ilde denetimler sıklaştırıldı. Edirne Ticaret İl Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlükleri gübre bayilerindeki fiyatları yakından inceledi.

Firmaların depolarını gezen yetkililer, gübre çuvallarını kontrol etti, firma yetkililerine kanunla alakalı bilgi verdi. Ticaret Bakanlığı ayçiçeği yağı ve, kuru bakliyat olmak üzere, yumurta gibi, beyaz et, sebze ve meyve temel gıda maddelerine yönelik denetimlerin ara verilmeden devam ettiğini Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun, “Çiftçilerin kullanmış olduğu gübre çeşitlerinde yüksek fiyatlar olduğu yönünde şikâyetler almaktayız.

Edirne Ticaret Müdürlüğü olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un vermiş olduğu yetkiye dayanarak denetimler gerçekleştiriyoruz.

Denetim sonuçlarını, Ticaret Bakanlığımıza paylaşacağız. Haksız fiyat artışı tespit edildiği zaman gereken idari para cezası Bakanlığımız tarafından uygulanıyor.”

3- İKİNCİ EL OTODA FİYATLAR GERİLEDİ

Kovid-19 etkisiyle ikinci el araç fiyatlarında artış yaşanmıştı. Son bir yılda iki katından daha çok artan fiyatlar son dört aydır devamlı iniyor.

Garenta vede ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, fiyatların Kasım 2020’ yılına göre yüzde 12’ye kadar azaldığını “Şubat ayı ilk haftasında fiyatlar gerilemeye devam etti.

İki ayda kurda yaşanan ani sert iniş, özellikle orta ve üst segment araçlarda daha çok hissedildi.” Kayseri’de galericilik yapan Ahmet Yurtlu da geçen yıl ikinci el araç piyasasında yüzde 120 oranda fiyat artışı olduğu “2020 yılında ise yaşadığımız rekor fiyat artışları son 30-40 yılın en yüksek fiyat artışıydı.

100 bin TL’ arabalar, 200 ve 220 bin TL’ye kadar çıktı. Her şeyin bir iniş ve çıkışı var. Fiyatlar normal olmayınca artık iş yolundan çıkmıştı. Kasım ayından beri ciddi bir durağanlık var. Dört aydır fiyatlar her gün geri çekiliyor.”


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/