BDDK'dan flaş karar! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> BDDK'dan flaş karar!11.04.2019 23:47

BDDK'dan flaş karar!

BDDK'dan flaş karar!


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), kredi riskine esas tutarın içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşımlar ile hesaplanmasına ilişkin tebliğde değişikliğe gidilirken, halihazırda bu yaklaşımla kredi riskini hesaplayan herhangi bir banka bulunmadığı öğrenildi.


Bu haber 1404 kez okundu.
BDDK'nın "Kredi Riskine Esas Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı  Yaklaşımlar ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ"de yaptığı değişiklik, Resmi  Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tebliğde borçlunun temerrüdüne ilişkin esasların  belirlendiği bölümde yapılan değişiklik ile perakende alacaklar için temerrüt  tanımı borçlu yerine "işlem" bazında uygulanabilecek. Bu çerçevede, borçlunun  herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olan tüm borçlarının temerrüde  düştüğü anlamına gelmeyecek. Eski tebliğde perakende alacaklar için temerrüt tanımı borçlu yerine  "işlem türü" bazında uygulanabiliyordu.
 
Öte yandan risklerin sayısallaştırılması kapsamında içsel tahminlere  ilişkin genel kriterlerin belirlendiği maddelerde de değişikliğe gidildi. Böylece  ilgili maddede yer alan "beklenen" ifadeleri, "öngörülemeyen" şeklinde  değiştirildi. Yapılan değişiklik sonrasında yeni madde, tebliğde şu şekilde yer  aldı: "Tahminlere, öngörülemeyen hata payını yansıtan bir ihtiyatlılık marjı  eklenir. Yöntemlerin ve verilerin yetersiz olması nedeniyle öngörülemeyen hata  payının daha büyük olduğu durumlarda söz konusu ihtiyatlılık marjı daha büyük  olur."
 
 Temerrüt halinde kayıplar
 
Tebliğin, içsel temerrüt halinde kayıp tahminlerine ilişkin özel  şartların belirlendiği maddelerde de değişikliğe gidildi. Böylece, temerrüt halinde kayıplar, işlem dereceleri veya havuzlarına  göre, her bir işlem derecesi veya havuzu için veri kaynaklarındaki gerçekleşmiş  temerrüt halinde kayıpların basit aritmetik ortalaması esas alınarak tahmin  edilecek.  Aynı şekilde dönüştürme oranı tahminlerine ilişkin şartların  belirlendiği madde de düzenlenirken, yeni tebliğ ile dönüştürme oranları, işlem  dereceleri veya havuzlarına göre, her bir işlem derecesi veya havuzu için veri  kaynaklarındaki gerçekleşmiş dönüştürme oranlarının basit aritmetik ortalaması  esas alınarak tahmin edilecek. Eski tebliğde temerrüt halinde kayıplar ve dönüştürme oranları,  temerrüde düşmüş tüm alacak tutarları ile ağırlıklandırılmış ortalama esas  alınarak hesaplanıyordu.
 
Böylece düzenleme kapsamında temerrüt halinde kayıp tahminlerinin ve  dönüştürme oranlarının hesaplanmasında, "temerrüde düşmüş tüm alacak tutarları  ile ağırlıklandırılmış ortalama" yerine "basit aritmetik ortalama" kullanılacak.
 
Mevcutta tebliğ hükümlerini hiçbir banka uygulamıyor
 
Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yapılan değişikliğin, bankaların  kredileri için ayırdıkları karşılıkları düzenleyen Kredilerin Sınıflandırılması  ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik  ile ilgisi bulunmuyor.Söz konusu Tebliğ, bankaların kredi riski hesaplamalarınnı içsel  derecelendirmeye dayalı yaklaşımlarla yapması durumunda baz alınıyor. Ancak  halihazırda kredi riskine esas tutarı içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşımlarla  hesaplayan herhangi bir banka bulunmuyor. Dolayısıyla mevcutta tebliğ hükümlerini  hiçbir banka uygulamıyor.

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/