65 yaş aylığında neler değişti? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 65 yaş aylığında neler değişti?08.09.2018 11:41

65 yaş aylığında neler değişti?

65 yaş aylığında neler değişti?


Geçmişte hep söylenirdi. Avrupa'nın nüfusu yaşlanıyor, diye. Artık bu söylem Türkiye için de geçerli hale geldi.


Bu haber 438 kez okundu.

Geçmişte hep söylenirdi. Avrupa'nın nüfusu yaşlanıyor, diye. Artık bu söylem Türkiye için de geçerli hale geldi. Türkiye'de nüfusu giderek yaşlanıyor. Genç nüfus ise azalıyor. Bu durum yaşlılara yönelik sosyal desteklerin de ön plana çıkmasına neden oldu. 

Devlet ise, sosyal güvencesi olmayan yaşlılar için aylık sistemi getirdi. Bu sistem uzun yıllardır uygulanıyor. Halk arasında bilinen adıyla 65 yaş aylığı. 65 yaş aylığından yararlanmak için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bu kriterlerin ilkini, yardım alacak kişinin 65 yaşını doldurması geliyor. İkinci olarak kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması ve üçüncü olarak da yaşlının ikamet ettiği evdeki toplam gelirin belirli bir sınırın altında kalması gerekiyor.

Ancak 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık aylığının kriterlerinde önemli değişiklikler yapıldı. Konuyla ilgili çok sayıda soru gelmesi nedeniyle, 65 yaş aylığına yönelik yapılan değişiklikleri bir kez daha anlatmakta fayda var. 

2022 sayılı kanun uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ( SGK) herhangi bir gelir veya aylık almayan ve bir işte çalışmayan 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, devlet aylık bağlıyor.

Kamuoyunda "65 yaş aylığı" veya "üç aylık" olarak bilinen ödemeler, bugüne kadar üç ayda bir yapılıyordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 4 Haziran'da verdiği müjde çerçevesinde, 65 yaş aylığı ödemeleri 1 Eylül'den itibaren 3 ayda bir yerine, her ay ödenmeye başlandı.

65 yaş aylığı, mayıs ayında yapılan yasal düzenlemeyle 1 Haziran 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 266 liradan 500 liraya yükseltilmişti. Aylıklar, memur maaş katsayısına bağlı olarak her altı ayda bir artıyor.

Temmuz ayında memur maaş katsayısı yüzde 8.65 oranında artırıldı. Buna bağlı olarak, haziranda 500 liraya çıkartılmış olan 65 yaş aylığı 1 Eylül'den itibaren 543 lira olarak ödenmeye başlandı. 

GELİR KRİTERİ DEĞİŞTİRİLDİ

65 yaş aylığının bağlanmasında, gelir kriteri zaman zaman bazı sorunlara yol açabiliyordu. Bu nedenle, devlet gelir kriterinde önemli değişikliğe gitti. 65 yaş aylığı, sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir işte çalışmayan, eşinden, anne - babasından dul ve yetim aylığı almayan muhtaç kişilere ödeniyor. Muhtaçlık durumunun tespitinde her ne nam altında olursa olsun kendisine ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınıyor. Buna göre, kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 3'te 1'inden az olan kişilere 65 yaş aylığı bağlanabiliyor. 2018 yılı itibarıyla hane içinde kişi başına aylık geliri 483 liranın altında olanlar, 65 yaş aylığından yararlanabiliyor. Bu tutarı aşanlara 65 yaş aylığı ödenmez.

Çocuklarıyla veya torunlarıyla birlikte yaşayan yaşlıların geliri hesaplanırken, daha önce, tüm hane halkı dikkate alınıyordu. Aile fertlerinden biri işe girerse, çocuklardan biri evlenirse 65 yaş aylığının kesilmesi söz konusu olabiliyordu. Geçen sene bu konuda yaşlılar lehine düzenleme yapıldı. Artık gelir testinde sadece 65 yaş üstündeki kişi ile varsa eşinin gelirleri dikkate alınıyor.

KİMLERİN 65 YAŞ AYLIĞI KESİLİR?

Devletin gelir kriterinde yaptığı değişiklik, binlerce yaşlının aylığının kesilmesini engelledi. Aynı evde yaşayan kişilerden birisinin işe girmesi veya ek gelir sağlaması halinde, 65 yaş aylığının kesilmesine neden oluyordu. Yeni dönemde bu risk kalktı. Yeni dönemde, geliri 483 TL'nin üzerinde olanların aylıkları kesilecek. Veya yaşlılık aylığı alırken nafaka bağlananların maaşları kesiliyor. Devletten halen 618 bin kişi 65 yaş aylığı alıyor. Söz konusu kişilere yıllık 4 milyar liralık ödeme yapılıyor. 


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/