WHATSAPP YERİNE NE, HANGİ UYGULAMALAR KULLANILABİLİR? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> WHATSAPP YERİNE NE, HANGİ UYGULAMALAR KULLANILABİLİR?11.01.2021 20:48

WHATSAPP YERİNE NE, HANGİ UYGULAMALAR KULLANILABİLİR?

WHATSAPP YERİNE NE, HANGİ UYGULAMALAR KULLANILABİLİR?


İnternet ve sosyal medya WhatsApp’ın güncellediği yeni ilkelerle çalkalanırken, alternatifler de tek tek kendini göstermeye başladı.


Bu haber 1170 kez okundu.

WHATSAPP’IN YERİNE KULLANILABİLECEK İŞTE O UYGULAMALAR

Signal (Elon Musk önerdi)

WeChat

Telegram

iMessage

Line

Viber

VİBER NEDİR?

Viber bir WhatsApp alternatif uygulama seçeneği. WhatsApp ile gerçekleştirebildiğiniz tüm yazılı, sesli, grup mesajlaşma işlevlerini Viber ile de yerine getirebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla görüntülü konuşmalar yapabilir ya da uluslararası telefon aramalarını ücretsiz olarak gerçekleşebilir.

Anlık mesajlaşma uygulaması Viber ile, grup mesajlaşma özelliği sayesinde aynı anda 250 kişiye kadar grup sohbeti yapabilirsiniz. En sevdiğiniz kişilerle grup sohbetlerinde buluşabilir, sesli sohbet odalarında çalışma grupları oluşturabilir ve etkinlikleri kolayca organize edilebilir.

TELEGRAM NEDİR?

Telegram, son zamanlarda ülkemizde giderek daha çok kullanıcı kazanan anlık mesajlaşma platformlarından bir tanesi ve en popüler WhatsApp alternatifleri arasında yer almakta.

Platformlar arası mesajlaşma çözümü sunan bu servisin kullanımı ücretsiz. WhatsApp gibi Telegram da sesli ve görüntülü görüşme imkanı sunuyor.

Web tarayıcısı üzerinden masaüstü ve dizüstü bilgisayar üzerinden kullanım mümkün. Güvenlik tarafında uçtan uca şifreleme özelliği sunuluyor.

Telegram, MTProto protokolü kullanıldığı için WhatsApp’tan daha güvenli olduğunu söylüyor. MTProto protokolü, Telegram’ın belirttiğine göre, güvenliği, zayıf bağlantılarda yüksek hızlı teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamanla test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edildi.

Şifrelenmiş mesajlar dışındaki verileri korumaya gelince, Telegram dağıtılmış bir altyapı kullandığını söylüyor. Şirket, “İlgili şifre çözme anahtarları parçalara ayrılmıştır ve asla korudukları verilerle aynı yerde tutulmazlar.”

TURKCELL BİP

BİP ise yerli bir WhatsApp alternatifi. Uygulama, Turkcell tarafından geliştirilmiş olsa diğer operatörlere üye kişiler tarafından kullanılabilir.

Mesajlaşma ve sesli/görüntülü görüşme için kullanılabilir. WhatsApp’ın yeni güvenlik politikası duyurulduktan sonra 100.000’den fazla indirildi ve indirilmeye devam ediyor.

WECHAT

2011 yılının ocak ayında Çinli Tencent tarafından yayınlanan bir anlık mesajlaşma uygulaması. Statista’ya göre aylık aktif 1.203 milyar kullanıcısıyla WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biridir.

WeChat’i Android, iOS, Windows Phone ve Windows işletim sistemine sahip olan cihazlardan kullanabilmek mümkündür.

Klasik bir anlık mesajlaşma uygulamasında olması gereken tüm özelliklere sahip. Mesaj gönderme ve alma; dosya, video, fotoğraf paylaşma gibi özelliklerin yanı sıra 500 kişiye kadar grup sohbetine izin veriyor.

Mesajlarına emojiler, çıkartmalar eklenebilir, özçekimler ile özelleştirilebilir. Çıkartma galerisinde animasyon ve çizgi film karakterlerinden yapılmış onlarca çıkartma bulunur.

WeChat sesli mesajlar ile konuşma yapma konusunda da şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Hem ücretsiz olması hem de çoklu platform desteği sayesinde WeChat kendini diğerlerinden ayırt eden gelişmiş ve kullanışlı bir mobil uygulamadır.

SİGNAL NEDİR?

Signal, kendisini gizlilik odaklı bir platform olarak görüyor. Şifrelenmiş yazışmalar, otomatik silinen mesajlar, gizli klavye modu gibi bir çok özelliği var.

Sadece yazışmalar değil, sesli ve görüntülü görüşmeler de şifreli.

Uygulama açık kaynak kodlu ve böylece sözüne inanmayanları da ikna ediyor.

Jack Dorsey’den Edward Snowden’a kadar pek çok usta bu uygulamayı kullanıyor ve tavsiye ediyor. Bugünlerde Elon Musk da WhatsApp’a alternatif olarak Signal’i tavsiye edince şu an devasa bir geçiş başladı ve sosyal medyada da gündem oldu.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ NEDİR?

WhatsApp, 8 Şubat 2021 yılı itibarıyla yürürlüğe girecek yeni gizlilik ilkelerini açıkladı.

Şirketin internet sitesinde yapılan açıklamalar, WhatsApp’ın bundan sonra Facebook ile rahat rahat veri alışverişi yapabileceğini gözler önüne seriyor. Üstelik veri paylaşımına izin vermeyecek kullanıcılar, WhatsApp kullanamayacaklar.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ KABUL ETMEK ZORUNLU MU, NASIL İPTAL EDİLİR?

Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor.

Bu koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak. Sözleşme kabulü, iptali vb. bir durumla alakalı henüz aktif bir buton WhatsApp uygulamasında yer almıyor.

WHATSAPP FACE İLİŞKİSİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

FACEBOOK, WHATSAPP MESAJLARINA ERİŞEBİLECEK Mİ?

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.

Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

TÜRKİYE’DEKİLER İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha çok insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.

Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.

WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı veya iletişim kurmayı tercih yapmayan kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 ŞUBATTA NE OLACAK?

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla ya da aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’tarihine kadar kabul etmeleri gerekiyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

FACEBOOK’TAN WHATSAPP AÇIKLAMASI GELDİ

Facebook’tan WhatsApp hakkında açıklama geldi. Türkiye’de gizlilik kullanıcı sözleşmesiyle alakalı yapılan açıklamamada “WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor.

Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla ya da aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.”

Popüler mesajlaşma ve arama uygulaması WhatsApp’ın bağlı olduğu Facebook ‘tan son dakika açıklaması geldi.

Açıklamada Türkiye ile alakalı detaylara yer verildi.

“WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor.

Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla ya da aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.”

WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz.

Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.”


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer HABER HATTI haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/