AYM’DEN YARGIYA ‘İSTİSMAR’ UYARISI | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> AYM’DEN YARGIYA ‘İSTİSMAR’ UYARISI18.07.2020 23:22

AYM’DEN YARGIYA ‘İSTİSMAR’ UYARISI

AYM’DEN YARGIYA ‘İSTİSMAR’ UYARISI


Türkiye’de her gün yeni bir kadına şiddet, çocuk istismarı yaşanırken, Anayasa Mahkemesi (AYM) yargı makamlarını uyaran, ders gibi bir örnek karar aldı.


Bu haber 2439 kez okundu.

Bazıları babalarının arkadaşı, birden fazla kişi tarafından tehdit ve korkutmayla cinsel istismara uğradıklarını iddia eden ve savcılık tarafından soruşturmada takipsizlik kararı verilmesi üzerine bireysel başvuruda bulunan iki küçük kız S.S ile İ.S ve anneleri F.S’yi haklı bularak ihlal veren AYM, cinsel istismar iddiası nedeniyle etkili soruşturma yapılmadığı için, Anayasa’nın 17/3. fıkrasında güvence altına alınan kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine hükmetti. AYM, cinsel istismar iddiası üzerine yeniden soruşturma yapılmasını, soruşturmadaki eksikliklerin tamamlanmasını ve tüm delillerin tartışılarak yeniden bir karar verilmesini istedi.

‘HASSASİYET GÖSTERİN’

AYM kararında çocuklara dönük cinsel istismar başta tüm kırılgan gruplara dönük soruşturmalar açısından izlenmesi gereken kriterlerin de altı çizildi. AYM, savcılıklar başta olmak üzere tüm yargısal makamları bu tip suçların soruşturulması konusunda uyardı. Çocukların cinsel istismarına dönük soruşturmalarda “hassasiyet” gösterilmesi ve “adalet duygusunu sarsmayacak bir sonuca ulaşılması” istendi. AYM, çocuklara dönük bu tip suçlarda “etkili soruşturma” yapılarak, ruhsal ve bedensel durumlarını ortaya koyan ayrıntılı rapor alınması, tüm delillerin toplanıp, kararda tartışılmasını istedi.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer HABER HATTI haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/