YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA26.02.2021 22:10

YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA

YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA


İzmir Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime başlanacağını, “Çocuklardan, evdeki erişkinlere virüsün bulaşma ihtimali çok düşük.


Bu haber 1869 kez okundu.

65 yaş üzerindeki aile büyükleri aşılanıyor, böylece aynı evde yaşayan aile büyükleri için de risk ortadan tamamen kalkıyor. Çocuklarımız zaman kaybettiler.
Yüz yüze eğitim yapılamadığı için gelişimleri olumsuz etkilendi, psikolojileri etkilendi.

Ortopedik sorunlar, görme problemleri ortaya çıktı. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına, bir an önce yüz yüze eğitime başlanması gerekiyor.”

Türkiye genelinde 1 Mart’ tarihinden itibaren tüm resmi ve özel ilkokullarda, ana sınıflar ile özel eğitim sınıflarında, seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün yüz yüze eğitim gerçekleşecek.

Tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokulları 8. sınıflarında yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile derse başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenler ile belirlenmiş olacak. Ortaokul 5. 6. ve 7. sınıflarda uzaktan eğitime devam edilecek.

“Eylül ayından beri yüz yüze eğitim büyük ölçüde aksamış durumda. Geçen ayın sonunda ilk olarak köy okullarında yüz yüze eğitim başladı.

Köy okulları için pozitif ve önemli bir uygulama oldu ve hepimiz gördük köy okullarının açılması hastalık artışına sebep olmadı. Şimdi de mart ayından itibaren okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitim başlaması söz konusu.

Bazı ailelerde kaygı olabiliyor. Şimdiye kadar yapılmış birçok araştırma gösteriyor ki, okulların açılması hiçbir zaman hastalık sıklığını, hastaneye yatışları ya da ölümleri etkilememiştir.

Bununla alakalı çok sayıda çalışmalar yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Avustralya’da, Fransa’da ve İsrail’de yapılan araştırmalar var.

Bu araştırmaların ortak noktası şu; Okula gidip yüz yüze eğitim gören çocuklarla, online eğitim gören çocuklar arasında hastalık sıklığı açısından bir fark yok.

Okul ilişkili salgın riski yok denecek kadar düşük. Biz de, okulların açık olduğu dönemde ülkemizde vakaların daha çok artmadığını, çocuklara hastalığın okuldan değil aile bireylerinden bulaştığını gözlemledik.

Çocukların okullarda kontrollü olarak bulunmasının riski attırmadığıyla alakalı Dünya Sağlık Örgütü de görüş belirtmiş durumda.”

YÜZ YÜZE EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Okulların açılması önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Yüz yüze eğitim çok önemli. Aileler, bu dönemde virüs bulaşabilir mi kaygısı duyuyorlar.

Şunu söyleyeyim; Çocuklardan birbirlerine ya da evdeki erişkinlere virüs bulaşma ihtimali çok düşük. Evdeki 65 yaş üzerinde olanların aşılanması tamamlanmasıyla, onlar için de risk ortadan kalkmış olacak.

Yüz yüze eğitim yapılmadığı için psikolojileri de etkilendi. Ortopedik sorunlar çıktı, öğrenimleri etkilendi. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına, bir an önce yüz yüze eğitime başlanması gerekiyor.”

“Yüz yüze eğitim için bölgesel olarak karar vermek gerekiyor.” Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Sağlık Bakanlığı’mızın her hafta açıkladığı bir risk haritası var. O haritada kırmızı iller belli.

Bu bölgelerde daha temkinli olmak ve okulları açmak için acele etmemekte fayda var. Okullar açılırken sınıfların düzenlenmesi başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması çok önemli.

Ama okulların açılmasını sadece sınıfta çocukların kapalı alanda bir arada olması ile sınırlamamak gerek. Okulların açılmasıyla sosyal hareketlilik artacak. Servislerde ve sosyal hayatta kontrolsüz hareketlilik olursa, riski arttırabilirsiniz.

Buna dikkat ederek, ders saatlerine ve okulların havalandırılmasına ayrıca sınıftaki öğrenci sayısına özen göstererek okulların açılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

Öğretmenlerimizin öncelikli gruba alınarak aşılanmasını önemli görüyorum. Dünyada aşılamada öğretmenleri öncelikli gruba alarak aşılamaya başlayan birkaç ülkeden biriy


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/