Aynı anda iki farklı işten sigortalı olmanın emekliliğe faydası olur mu? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Aynı anda iki farklı işten sigortalı olmanın emekliliğe faydası olur mu?19.02.2019 20:57

Aynı anda iki farklı işten sigortalı olmanın emekliliğe faydası olur mu?

Aynı anda iki farklı işten sigortalı olmanın emekliliğe faydası olur mu?


Sigortalılar, birden fazla yerde çalışıp çalışamayacakları sorusuna cevap arıyor. Birden fazla iş yerinde çalışan kişinin birden fazla sigortası olur mu, bu durum hangi şartlarda mümkündür? Birden fazla yerde çalışmanın emekliliğe faydası dokunur mu?


Bu haber 1092 kez okundu.
Vatandaşlar birden fazla işte çalışabilir mi öğrenmek isterken birden fazla sigortalılığın da mümkün olup olmadığını merak ediyor. 

İşte detaylar...

BİRDEN FAZLA SİGORTALILIK MÜMKÜN MÜ?

Çalışanların birden fazla yerde çalışabilmesi konusunda sosyal güveliğin tekilliği ilkesi devreye girer. Vatandaşlar birden fazla yerde çalışabilir ancak farklı statülerde sigortalı olamazlar. 4/a (SSK) ile sigortalı olan bir işçi, yine aynı statüde başka bir işte de çalışmaya başlarsa kendisine ikinci bir sigorta yapılır. Bu durum çalışanın emeklilik konusunda avantajına olur. Ancak çalışan ticari faaliyette bulunmaya başlarsa aynı zamanda 4/b yani BAĞ-KUR'lu olması mümkün değildir. Yine iki farklı ticari faaliyetten dolayı iki farklı BAĞ-KUR girişi de yapılamaz. Yani birden fazla işveren yanında çalışan kişi, her biri için ayrı ayrı SGK'ya bildirilmeli ve sigortalandırılmalıdır. Ancak bu durum BAĞ-KUR'lular için geçerli değildir.

EMEKLİLİĞE FAYDASI OLUR MU?

Birden fazla yerde çalışıp sigortalı olmanın emeklilik konusunda çalışana faydası vardır. Aylık çalışma gün sayısı 30'un üzerinde olamaz ancak iki farklı işteki günler toplanarak eksiklik varsa 30'a tamamlanır. Yine ödenen sigorta primleri de toplanır ve tavan miktarı aşmayacak şekilde hesaba katılır. 

Etiketler: emur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM haberleri
Tüm Kategoriler

Polis Memuru ve Komiser Yardımcılarının güncel maaşları...

Polis Memuru ve Komiser Yardımcılarının güncel maaşları...
  • Polis Memuru ve Komiser Yardımcılarının güncel maaşları...
  •  Sendika izni kullanabilen kamu görevlileri...
  • Öğretim görevlisi ne kadar ek ders ücreti alabiliyor?
  • PKK ile bağlantılı adayların listesi ortaya çıktı...
  • Emeklilere ödenen bayram ikramiyesinde artış...
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/