SALGINDA 936 KOLEJ KAPANDI! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> SALGINDA 936 KOLEJ KAPANDI!11.01.2021 00:00

SALGINDA 936 KOLEJ KAPANDI!

SALGINDA 936 KOLEJ KAPANDI!


Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk ve beraberindeki heyet Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la makamında görüştü.


Bu haber 1938 kez okundu.

Özel okullardaki kapanmalar, binlerce öğretmen ve çalışanın işsiz kalması, ücretleri ödemekte zorlanan velilere teşvik verilmesi ve pandemide % 8’den % 1’e indirilen KDV konusuyla ilgili Bakan Selçuk’a rapor sunuldu.

Başkan Öztürk, raporun ayrıntılarını Sözcü’den Sultan Uçar’a şöyle anlattı:

Salgın tüm sektörler gibi özel okulları ve velilerimizi de çok zorladı.

Ekonomik sebeplerle 300 000 öğrenci gitti. Son 1 senede 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi.

Kapanmalar, binli sayıları geçecek. Her şeye rağmen gelecek yıl planlanmalı.

Okullar açılmalı, 8. Ve 12. derslikler yüz yüze eğitime acil alınmalı.

Gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda

Velilerin ödeme yükünün azaltılması için öğrencilere teşvik verilmesini istediklerini ve % 8 KDV uygulamasının salgında % 1’e indirdildiğini belirten Öztürk, “Gelecek yıl ne olacağını Bakan Selçuk’a sorduk. Yetkinin, Maliye Bakanlığı’nda olduğunu bildirdi. KDV konusu hızla netleşmeli. Çünkü, mayısta bütün özel okullar yeni ücretlerini yasaya göre açıklamak mecburiyetinde ama kimse ne yapacağını bilmiyor” dedi.

“Zarar etmeyen yok”

“40-50 senelik ortalama 500 öğrencisi olan köklü okullar dahil borcu olmayan ya da zarar etmeyen okul yok” diyen Zafer Öztürk, okullar kapalı olsa da, stopaj, sigorta primi ödemeler için devlete % 30’u aşkın vergilerin kesintisiz ödendiğini söyledi.

Öztürk, “Okullar, ortalama 4 000 000 lirayı kötü gün parasından harcarken, içeri girdi. Birikimi olmayan, kiralık binada ve banka kredisi kullananlar battı ve daha da batacak” dedi.

Veliler ne yapabilir?

Tüketici Kanunu, uzaktan eğitimi protokol dışı olduğundan ayıplı sayıyor. Salgın sebebiyle uzaktan eğitim kararını devlet aldığından, ‘mücbir sebep’ oluyor.

Yani, uzaktan eğitim ayıplı kabul edilmiyor. Öğrenim ücreti bu sebeple iade edilmiyor.

Yemek, servis ve % 7 KDV fazlasını velilerin koşulsuz alma hakkı var. Ayrıca, uzaktan eğitim dönemi için indirim de isteyebilir.

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ücretine yönetmeliğe aykırı anormal zam yapan özel okulların, bakanlığa şikayet edilmesini istedi.

Sektörün zararı 10 milyar lira

Türkiye’de 6 000 110 olan özel okul sayısı son 4 senede 13 bini geçmişti.

Salgın döneminde son 1 senede 936 okul kapanınca okul sayısı 12 000 164’e indi.

Özel okullardaki öğrenci sayısı 1.5 milyondan, 1 000 000 221 bin 147’ye geriledi.

Kapanan okulların açtığı ekonomik zararın 10 milyar TL olduğu belirtiliyor.

Yüzde 20 zam yolda

Özel okullarda, 2021-2022 yılı kayıtları başladı. Erken kayıtta % 20’ye kadar indirim olanağı var. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretlerine ortalama % 20 zam yapılması bekleniyor.


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/