Öğrencilere Türkçe ve matematik desteği... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Öğrencilere Türkçe ve matematik desteği...04.11.2018 14:46

Öğrencilere Türkçe ve matematik desteği...

Öğrencilere Türkçe ve matematik desteği...


Milli Eğitim Bakanlığı, temel beceriler konusunda eksik kaldığı değerlendirilen 3 ve 4’ncü sınıf öğrencilerine okul dışı saatlerde matematik ve Türkçe dersi verecek.


Bu haber 1735 kez okundu.

İlkokul Yetiştirme Programı için 81 ilde tüm ilkokullarda Öğrenci Belirleme Aracı adlı ölçek uygulandı. Türkçe ve matematikten desteğe ihtiyacı olduğu değerlendirilen öğrencilere, okul dışı saatlerde eğitim verilmesi planlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, temel beceriler konusunda eksik kaldığı değerlendirilen 3 ve 4’ncü sınıf öğrencilerine okul dışı saatlerde matematik ve Türkçe dersi verecek. İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) adlı uygulama için ilk adım geçen hafta atıldı. İlkokul 3 ve 4’ncü sınıflar, Öğrenci Belirleme Aracı adı verilen ölçekle tarandı. Kullanılan ölçek aracılığıyla desteğe ihtiyacı olan öğrenciler 5 kasıma kadar tespit edilecek. Program geçen yıl 12 pilot il ve ilçede uygulanmıştı.

İlkokullarda Yetiştirme Programı’na dahil olacak öğrencilerin tespit edilmesinin ardından MEB, yeterli sayıdaki destek kitaplarını okullara gönderecek. Öğrenciler en çok altışar kişi olacak şekilde gruplara ayrılacak. Fiziki imkanları kısıtlı okullarda sayı en fazla 10 olacak. Kılavuzda açıklanan takvime göre programın bu hafta başlaması bekleniyor.

İYEP kılavuzunda programın amacı öğrencilerin, okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ile doğal sayılar ve doğal sayılarla dört işlem öğrenme alanlarına yönelik bireysel öğrenme ihtiyacının erken sınıflarda ortaya çıkarılması ve öğrencilerin desteklenmesi şeklinde ifade edildi. Programla öğrencilerin akademik başarısının artırılması, temel becerilerin kazandırılması, eksiklerin erken tespiti ve erken müdahale edilmesi hedefleniyor. Programa katılan öğrencilere ihtiyaç olması halinde psikososyal destek de sağlanacak.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Alper Öğretici, İYEP’le ilgili yaptığı açıklamada geçen hafta öğrencilere uygulanan ölçeğin sonuçlarının sisteme aktarılması için öğretmenlere yeterince zaman tanınmamasını eleştirdi.

Öğretici, “Bu uygulama sonuçlarının çok kısa bir süre içerisinde okunması ve e-okul sistemine girilmesi öğretmenlerimize mesai saatleri dışında ciddi derecede yük getirmiştir. MEB sorumluluğu öğretmenlerimize yükleyerek bu denli kısa bir sürede angarya kapsamına girecek görevler vermemeli, iş takvimini ona göre ayarlanmalı ve ek yük getirecek sorumluluklar için bu öğretmenlerimize ücret ödemelidir” dedi.

Aydinlik.com


Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/