MEB'den yeni dijital içerik platformu... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> MEB'den yeni dijital içerik platformu...13.04.2019 23:03

MEB'den yeni dijital içerik platformu...

MEB'den yeni dijital içerik platformu...


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl Yılmaz, eğitimin zor bir alan olduğunu, tecrübeleri göz önüne alarak iyileştirmeler yapmaya çalıştıklarını söyledi.


Bu haber 922 kez okundu.

Bakanlığın vizyon stratejilerinin temelinin bir ekosistem yaklaşımı  olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti: "Bu sadece kamunun, sadece bakanlığın, sadece öğretmenlerin veya  sadece özel sektörün gerçekleştirebileceği bir şey değil, bir ekosistem. Birlikte  bunu yapmak ve aynı yaklaşımı dijital içeriklerle hayata geçirmek istiyoruz.  Ekosistemin içinde eğitim fakülteleri de var, okullarımız da var, özel sektör de  var, kamu da var, uluslararası paydaşlarımız da var. Burada bir ulusal eğitim  arşivi oluşturma çabalarını başlattık. Tabii buradaki ana amacımız, şu anda  yaşamakta olduğumuz teknolojik dönüşümü bir anlamda yakalamak çünkü artık dijital  içerikler ana materyal haline geldi. Dijital olmayan kitaplar, diğer materyaller  giderek hayatımızdan çıkıyor. Biz de eğitim sistemimizde dijital içerikleri ana  materyal haline getirmeyi hedefledik. Buna yönelik olarak da kendimize bir hedef  tarih belirledik, önümüzdeki dönemin başlaması itibarıyla yani eylül ayına  hedefliyoruz bunu. Yeni dijital içerik platformumuzu hizmete açacağız. Bunun en  önemli özelliği kişiselleştirilmiş bir platform olması. Hem öğrencilerimiz hem  öğretmenlerimiz hem de velilerimiz kendilerine hitap eden içeriklerle çok fazla  emek sarf etmeden buluşacaklar."

Yılmaz, eğitimle ilgili her türlü dijital içeriğin yeni platformda  sunulacağı bilgisini verdi. Bunu geliştirmek için her türlü kaynaktan yararlandıklarını,  uluslararası iş birlikleri üzerinde çalıştıklarını aktaran Yılmaz, "Örneğin BBC  ile yabancı dil üzerine yeni içerikleri buraya ekliyoruz. Ana amacımız, bu  dijital içerik sunumunun fırsat eşitliğine hizmet etmesi." değerlendirmesinde  bulundu.

Dijital içeriklerin yer alacağı platformun erişilebilir olması için  her şeyi gözden geçirdiklerine değinen Yılmaz, mobil olarak da ulaşılabilmesi  için operatörlerle anlaşma imzaladıklarını belirtti.

Teknolojiyi kullanma yetkinliğinin artırılması konusuna daha fazla  odaklandıklarını anlatan Yılmaz, "Bilgisayarsız ortamda algoritmik düşünce  öğretimine önem veriyoruz. Bunlara yönelik programlar, öğretmen eğitimleri hızlı  bir şekilde devam ediyor. Kodlama yetkinliği önemli. Geleceğimizin okuma yazması  aslında kodlama. Bugün okuma yazmayı bilen bir insan ne kadar katma değer  üretebiliyorsa, gelecekte de kodlamayı bilenler belki katma değer üretebilecek,  avantaja sahip olacaklar." diye konuştu.

Yabancı dil eğitiminde yeni yaklaşım

 Yılmaz, eğitimde teknoloji kullanımında yoğunlaştıkları bir diğer  alanın yabancı dil eğitimi olduğunu dile getirdi. Yabancı dil eğitimiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz,  şunları kaydetti:  "Biz gerçekten öz eleştirimizi yaptığımızda 12 yıllık bir eğitim  süreci boyunca öğrencilerimize, gençlerimize yabancı dili öğretemediğimizi  rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yeterince bunun müfredatta yer almamasından  kaynaklanmıyor, metodolojilerden, yöntemlerden kaynaklanıyor. Burada yeni bir  yaklaşıma gidiyoruz. Burada, dijital ve mobil kanalı ağırlıklı olarak  kullanacağız, mobil uygulamalar, yeni içerikler, bilişim ağı üzerindeki içerik  havuzunda uluslararası kaynaklar ve dilin kullanımını, pratiğini, yaşanmasını  gerçekleştirebilecek ortamları oluşturmaya çalışıyoruz." Bilişimle üretim konusunda önemli bir proje başlattıklarını da aktaran  Anıl Yılmaz, bunu pilot olarak üç ilde uyguladıklarını ve başarılı bir şekilde  devam ettiğini sözlerine ekledi.Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/