Her 4 öğretmenden biri ek iş yapıyor... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Her 4 öğretmenden biri ek iş yapıyor...22.11.2018 16:17

Her 4 öğretmenden biri ek iş yapıyor...

Her 4 öğretmenden biri ek iş yapıyor...


Türk Eğitim-Sen’in yaptığı anketten öğretmenlerin ekonomik sorunları hakkında çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 26,2’si ek iş yaptığını belirtirken, öğretmenlerin en çok veliler tarafından şiddet gördüğü ortaya çıktı.


Bu haber 1661 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen’in yaptığı anketten öğretmenlerin ekonomik sorunları hakkında çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 26,2’si ek iş yaptığını belirtirken, öğretmenlerin en çok veliler tarafından şiddet gördüğü ortaya çıktı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 5-15 Kasım'da öğretmenler ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılan 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını açıkladı. Geylan, 11 bin 454 eğitimcinin katıldığı ve dokuz ayrı internet sitesinde yayınlanan anketin en önemli sonuçlarından birinin, öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlarla ilgili olduğunu belirtti. Geylan, öğretmenlerin alım gücünün azaldığını gördüklerini söyledi.

Şiddet konusunda gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının devam ettiğini belirten Geylan, "Öğretmenler en çok veli ve öğrenciler tarafından şiddete uğrarken büyük bölümünün şikayetçi olmaması dikkat çekici. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla Şiddeti Önleme Kanunu çıkarılmasını talep ediyoruz" dedi.

HER 4 ÖĞRETMENDEN BİRİ EK İŞ YAPIYOR

“Ek iş yapıyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 26.2’si ek iş yaptığı, 73.8’i ek iş yapmadığı yanıtını verdi. “Döviz artışı nedeniyle başta gıda maddeleri olmak üzere tüm gider kalemlerimizde artış olması ve enflasyonun artması nedeniyle memurlara ek zam yapılmalı mıdır?” sorusuna ankete katılanların yüzde 98.4’ü "evet" cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 29.3’ü okulda/okul çevresinde şiddet gördüğünü ifade etti. Şiddete maruz kalanların yüzde 54’ü sözlü, yüzde 38.7’si psikolojik, yüzde 7’si fiziksel, yüzde 0.3’ü de cinsel şiddete uğradığını söyledi.

‘ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU'NUN ÇIKARILMASINA DESTEK VERİYORUZ’

Geylan, öğretmenlerin statü, itibar ve iş memnuniyet düzeylerinin artırılmasına yönelik çalışmaları desteklediklerini belirterek, "Türk Eğitim-Sen olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılmasına destek veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir an önce adım atmalı. Bu kanun çıkarılırken öğretmenlik mesleğinin saygınlığı korunmalı, öğretmenlik mesleğinin statüsü sağlam bir zemine kavuşturulmalı" diye konuştu.

Ankete katılan eğitimcilerin yüzde 71.4'ünün, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesinin emekliliği teşvik edeceğini düşündüğünü söyleyen Geylan, "3600 ek gösterge, emekliliği teşvik edecek ve yeni atamalara yer açılmasını sağlayacak bir uygulama olacaktır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan Öğretmenler Günü'nde müjde vermesini bekliyoruz" dedi.

‘ÖĞRETMENLER EK ZAM İSTİYOR’

‘Döviz kurundaki artış ve enflasyonun artması nedeniyle memurlara ek zam yapılmalı mı?’ sorusuna, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 98.4'ünün ‘evet’ cevabını verdiğini söyleyen Geylan, "Ankete katılan öğretmenlerimizin yüzde 19.4'ü altın ve döviz, yüzde 72.3'ü ise kredi borcu olduğunu söylüyor. Öğretmenler ek zam istiyor" diye konuştu.

Geylan, öğretmenlerin temel sorununun motivasyon eksikliği olduğunu belirterek, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan tayin hakkı verilmesini talep ettiklerini söyledi.Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -aöf sınav tarihleri - açıköğretim - aöf sınavı nerede - aöf sınav sonuçları - açıköğretim sınav

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/