EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNE DANIŞTAY’DA İPTAL DAVASI ... | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.
Ana Sayfa
Dolar : 3,7787 Euro : 4,6350 Bist : $10.240
Ana Sayfa >> EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNE DANIŞTAY’DA İPTAL DAVASI ...07.01.2018 21:26

EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNE DANIŞTAY’DA İPTAL DAVASI ...

EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNE DANIŞTAY’DA İPTAL DAVASI ...


Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde çalışanlara Döner Sermaye gelirlerinden yapılan ek ödeme, Sağlık Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik ve diğer ek ödeme yöntemine ilişkin kuralların düzenlenmesi yolu ile yapılmaktadır.


Bu haber 101 kez okundu.


Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde çalışanlara Döner Sermaye gelirlerinden yapılan ek ödeme, Sağlık Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik ve diğer ek ödeme yöntemine ilişkin kuralların düzenlenmesi yolu ile yapılmaktadır. Süregelen zamanda ek ödeme dağıtımındaki adaletsizlik Üstat Necip Fazıl Kısakürek’ in; 

“Allahın on pulunu bekleye dursun on kul;
Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa”

dizeleri ile özetlenecek duruma gelmiştir.

                  Çalışanların ortak katkısı ile elde edilen döner sermayeden ek ödemenin bazı çalışanlara aldığı maaşın 6-7 katı kadar ödendiği, bazı çalışanlara hiç ödenmediği, bazılarına ise maaşının dörtte biri kadar bir tutar ödendiği görülmektedir. Böyle bir paylaşımın bilinen ve kabul edilen hukuk kavram ve ilkeleri ile izahı yoktur. Dağıtım sağlanan personeller arasındaki fark her geçen gün artmış, sunulan hizmetlerin ekip halinde bütün  sağlık çalışanları  tarafından yapıldığı göz ardı edilerek,tabip/tabip dışı personel ayırımı yapılmaya başlanmıştır. Sağlık çalışanlarına maaş olarak ödenmesi gereken ücretin döner sermaye gelirinden, adaletsiz dağıtım esas ve usulleri belirlenerek ödenmeye çalışıldığı görülmektedir.

                  Emekliliğe yansıtılan ek ödeme konusunda da mağduriyet oluşmakta olup, büyük bir kesim sağlık çalışanının emeklilik maaşları, diğer bütün memur emeklilerinin altında kalmıştır. Çalıştığı dönemde kazandığı ücretin emekli olunca beşte birini dahi alamayan, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanları emekli olmak istememektedir. Bu nedenle ek ödemenin kaldırılarak maaş olarak ödenmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılacak emeklilik keseneği sayesinde sağlık çalışanlarının emeklilikte alacakları maaş ile çalışılan dönemde aldıkları maaş arasındaki uçurum fark kapanacak, böylelikle de emeklilik gelir düzeyi bir nebze olsun artacaktır. Bu minvalde Danıştay’a müracaat ederek Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde çalışanlara Döner Sermaye gelirlerinden yapılan ek ödeme yönetmeliğine  iptal davası açtık. Sonucun şimdiden bütün sağlık çalışanları ve halkımız için hayırlara vesile olmasını dileriz.

                                                                                                                         Hüseyin Ümit GÜLDAL

                                                                                                                                    Genel Başkan


Diğer haberleri
Tüm Kategoriler

EĞİTİMİ "KOÇ"LARA BIRAKMAYALIM

EĞİTİMİ
  • EĞİTİMİ
  • Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
  • Lojman Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
  • MEB Şube Müdürlüğü Sınavı 18 Mart'ta Yapılacak
  • Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/