T.B.M.M.’YE MEMURLUK YAPAN ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ 10 MADDELİK SORU ÖNERGESİ | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> T.B.M.M.’YE MEMURLUK YAPAN ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ 10 MADDELİK SORU ÖNERGESİ23.11.2017 22:11

T.B.M.M.’YE MEMURLUK YAPAN ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ 10 MADDELİK SORU ÖNERGESİ

T.B.M.M.’YE MEMURLUK YAPAN ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ 10 MADDELİK SORU ÖNERGESİ


ÖĞRETMENLER GÜNÜ ARİFESİNDE T.B.M.M.’YE MEMURLUK YAPAN ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ 10 MADDELİK SORU ÖNERGESİ


Bu haber 2513 kez okundu.
SORU 1: Devletimiz için, öğretmen açığının bir kısmını hem güvenilir hem verimli hem de Bütçeye ek yük getirmeden kapatabileceği en uygun çözümün memuröğretmenler olduğunu biliyor musunuz?

SORU 2: Memuröğretmenlerin yüz binlerce aday arasından KPSS ile öğretmenlik dışı memurluk kazanmak zorunda bırakılan nitelikli kamu personeli olduğunu; yüksek puanlarına rağmen kontenjan azlığı-dengesiz branş dağılımı nedeniyle öğretmenliğe yıllarca atanmadıklarını biliyor musunuz?

SORU 3: Öğretmen olduğu halde kamu personelinin VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt kâtibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, itfaiyeci, şoför, kaloriferci, hizmetli, 399lu kamu personeli gibi mezuniyet dışı unvanlarda çalışmak zorunda kalmaları Devletimiz için çok büyük yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlaması değil midir?

SORU 4: Sahte diplomalı sahte öğretmenler MEB’de görev yapmışken, açılan davalarda beraat ederken, Ziraat Mühendisi sözde öğretmenler hala MEB’deyken; 80.000 civarı ders ücretli mevsimlik çalışanlar arasında Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik Eğitimleri Olmayan “Ücretli Öğretmenler” varken; “Bizler diplomalarımızla gerçek memur, gerçek öğretmenleriz! Ailelerimiz ile birlikte yılların maddi-manevi emeğini fedakârca harcadık ama devlette MEB’e atamamız çeşitli nedenlerle yıllarca yapılmadı! KPSS ile kazandığımız kamu personeli görevlerimizi sürdürürken bu kez de Ağustos 2012’de “yönetmelikzede memuröğretmen” durumuna düşürüldük!” diye 5 yıldır seslerini duyurmaya çalışan memuröğretmenlerin mağduriyeti artık giderilip gönülleri alınacak mıdır?

SORU 5: Aslında öğretmen olan kamu personeli asıl işine geçmeyi en az 5 yıldır beklerken MEB devlet okullarında öğrencilerin karşısına Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın ölçütlerine uymayan, öğretmenliğe kaynak teşkil etmeyen bölüm mezunlarının “ücretli öğretmen” adıyla çıkarıldığını yani 2 yıllık Muhasebe mezunları, Büro Yönetimi mezunları, Tapu Kadastro mezunları, Bankacılık bölümü mezunları Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni yapılıyor. Edebiyat bölümü mezunu, Muhasebe-Vergi bölümü mezunu Matematik Öğretmeni yapılmış. Fonksiyonları anlatacak! Trigonometri öğretecek! Geometri anlatacak! Analitik Geometriden bahsedecek! Aşçılık, Bahçıvanlık, Kuaförlük, Su Ürünleri, İşletme, Maliye, Turizm, … bölümü mezunları… ”ÜCRETMEN” lakabıyla maalesef öğrencilerimizin karşısında olduğunu biliyor musunuz?

SORU 6: Devletimizce maaşı ödenen, öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu personelinden isteyenlerin kadrolarının devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim öğretim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla kurum-içi ve kurumlar-arası geçirilmesi (görevli oldukları il-ilçelerde aile birliği korunarak ) yapılabilmesi mümkünken 5 yıldır küçük bir yönetmelik değişikliği düzeyindeki mevzuat düzenlemesi neden unutulmaktadır?

SORU 7:  15.07.2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde KHK' lar ile meslekten ihraçlar sonucu binlerce öğretmen açığı oluştuğunun, MEB'in okullarda ikili eğitimden vazgeçip tam gün eğitim-öğretime geçme planının yeni öğretmen ihtiyacı doğuracağının, en az 80000 öğretmen ihtiyacına karşın çarenin genelde verimsiz ücretli öğretmenlik sisteminde arandığının,  “Bütçe olanaklarının kısıtlılığına dair resmi (Sayın MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve diğer yetkililer) açıklamaların” arşivlerde kayıtlı olduğunun ve Bütçeye yük getirmeden optimum verimle öğretmen açığını azaltacak bir çözümün "Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB'e Bağlı Özel Okul ve Dershanelerde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurları" olduğunun farkında mısınız?

SORU 8: KPSS'siz, ÖABT'siz öğretmen alımları aşikârken:

1) Memurluk yapan öğretmenlerle aynı statüdeki öğretmenlik kriterlerini taşıyan şehit-gazi-malul yakınları, memuröğretmenlere yönetmelikle kaldırıldı denilen ” kurumlar arası geçişle” KPSS’siz, ÖABT’siz hizmet sürelerine bağlı olarak Kasım2016'da devlet öğretmenliğine kaydırılmıştır.

2) 01.09.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile devlet memuru da olmayan özel eğitim-öğretim kurumlarındaki 5000 öğretmen KPSS'siz ÖABT'siz devlet öğretmenliği kadrolarına Ekim2016'da alınmıştır!

3) Dilekçelerine istinaden, KPSS ve ÖABT şartı olmadan “28 Şubat Mağduru” olarak adlandırılanlar memuriyetten MEB öğretmen kadrolarına tekrar geçirildi!

4) Engelliler için ÖABT’siz E-KPSS ile alım ve öğretmenliğe geçişler yapılmıştır.

5) KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri MEB öğretmen kadrolarına KPSS’siz ÖABT’siz kurumlar arası geçiş yapabilmiştir.

6) KPSS’siz ve ÖABT’siz, milli sporcular MEB’e öğretmen olarak alınmıştır.

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki 31.08.2012 değişikliğinin KPSS ile memur olmak zorunda kalmış öğretmenlerin asıl mesleklerine kurumlar arası ve kurum içi geçişinin önünde engel olarak durması akla, mantığa, vicdana, adalete sığabilen, görmezden gelinebilecek bir mağduriyet midir?

SORU 9: Sizlere de “asıl meslekleri öğretmenlikten uzak devlet dairelerinde unutulmuş bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek, yeniden KPSS ile; yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak” bırakılsaydı tüm içtenliğinizle vicdanınızla neler düşünürdünüz, neler yapardınız, hangi duygular içinde olurdunuz?

SORU 10:Sayın Başbakan Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU ve Devlet Personel Başkanı Enes Polat ve MEB bürokrasisi…

T.C. Anayasası 17.Madde: "Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir."

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 74.Madde: “ Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.”

02.12.2015 tarihli Resmi Gazete Yayımlanan Personel İşlemleri Konulu 2015/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi: "Tüm kamu kurum ve kuruluşları... c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda Başbakanlıktan izin alacaktır.”

şeklindeki mevcut hukuki durum ve en azından31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki değişikliğin mağduriyetin giderilmesinden sonraki süreçtekileri kapsaması gerektiğigöz önüne alındığında ortak bir çalışmayla Devletimiz, MEB, okullarımız ve öğrencilerimiz yararına öğretmen kökenli memurlardan isteyenler bu yıl içinde öğrencilerine kavuşturulacak mıdır?

ÖNEMLİ BİLGİ NOTU:

TALİM-TERBİYE KURULU ve MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA GÖRE ÖĞRETMEN OLAN KAMU PERSONELİ

 1) Memuriyet öncesi MEB Özel Öğretim Kurumlarında asil öğretmen olmuş ya da aday öğretmen durumundaki asil memurlar.

 2) Kamu personeli iken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkına sahip olmuş aday öğretmen olacak asil memurlar.

Etiketler: memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM PERSONELİ haberleri
Yorumlar (3)
Misafir
KPSS ile kazandıkları öğretmenlik dışı kamu personeli görevlerini sürdürürken “MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 31.08.2012 değişikliği” ile mağdur olmuş, “TTK ve MEB ölçütlerine göre öğretmen” olup başka unvanlarda memurluk yapanlardan isteyenlerin kadrolarının MEB’e öğretmen olarak kaydırılması; “ilk atamaya ayrılan sayı dışında ayrıca belirlenip” ya kadro değişimiyle ya da eskisi gibi %3’lük kontenjanla, “memur olarak çalıştıkları il-ilçelerde anayasal aile birliği korunarak” yapılmalıdır.
18.01.2018 12:33
Misafir
ÖĞRETMEN OLAN MEMURLARI MEB`E GEÇİRMEK EN UYGUN ÇÖZÜMDÜR. ``ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ`` ÇARE DEĞİLDİR! Çoğunlukla öğretmen olabilme belgelerine sahip olmayan 80000 civarında ücretli mevsimlik çalışanla okullarda öğrencilerin karşısına işinin tam da ehli olmayan kişilerin öğretmen olarak çıkarılması uygun ve verimli değildir. 15.07.2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde KHK` lar ile meslekten ihraçlar sonucu binlerce öğretmen açığı oluşmuştur. MEB`in okullarda ikili eğitimden vazgeçip tam gün eğitim-öğretime geçme planı yeni öğretmen ihtiyacı doğuracaktır. En az 80000 öğretmen ihtiyacına karşın “Bütçe olanaklarının kısıtlılığına dair resmi açıklamalar” arşivlerde kayıtlıdır. Bütçeye yük getirmeden optimum verimle öğretmen açığını azaltacak bir çözüm var: ``Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB`e Bağlı Özel Okul ve Dershanelerde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurlarının devlet dairelerinden MEB okullarına geçmesini özendirecek mevzuat düzenlemesi`` Böylece MEB verimsiz sözde ``ücretli öğretmenler`` yerine Bütçeye ek yük getirmeden, idari-iş deneyimi yüksek, devlet kültürü yerinde, halkla ilişkiler yönünden yoğun kazanımlara sahip öğretmen kökenli kamu personelini MEB’e geçmeye özendirerek öğretmen açığının bir kısmını en uygun koşullarda kapatacaktır!
24.11.2017 10:16
Misafir
Zaten Devletin maaş ödediği, öğretmenlik yapma hakkını kazandıran lisans-yüksek lisans diplomalarına ve diğer belgelere sahip bu kamu personelinin VHKİ,bilgisayar işletmeni, şef,zabıt katibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, kontrol memuru, programcı, çözümleyici, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci,itfaiyeci, şoför,hizmetli, 399lu kamu personeli,…vs. olarak mezuniyet dışı unvanlarda çalışmaları devlet için maalesef ki çok büyük bir iş gücü kaybı, yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlamasıdır.
24.11.2017 09:11
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/