PERSONELİNİN KONAKLAMA BEDELİNDE ARTIŞ | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> PERSONELİNİN KONAKLAMA BEDELİNDE ARTIŞ29.10.2020 17:44

PERSONELİNİN KONAKLAMA BEDELİNDE ARTIŞ

PERSONELİNİN KONAKLAMA BEDELİNDE ARTIŞ


Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kariyer mesleklerde görev yapan personel arasında, harcırah ödemeleri bakımından farklı uygulamalar söz konusudur.


Bu haber 3027 kez okundu.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kariyer mesleklerde görev yapan personel arasında, harcırah ödemeleri bakımından farklı uygulamalar söz konusudur.

TBMM gündeminde olan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinde, 2021 yılında kariyer meslek personeli hakkında geçerli olması düşünülen gündelik ve konaklama bedelleri de yer alıyor.

Kariyer meslek personelinin gündeliği

Kamu görevlilerinin gündelikleri; unvan, ek gösterge, kadro/aylık derecesi gibi hususlar esas alınarak belirlenmekte ve konaklama bedelleri de bu gündeliklere göre belirlenmektedir.

Geçici görevle başka yere gönderilen kariyer meslek personelinin (Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve Stajyerleri) gündelik ve konaklama bedelleri de, haklarında geçerli olan gündeliklere göre belirlenmektedir. Ancak, kariyer meslek personelinden bazılarına;  teftiş, denetim ve inceleme görevi yaptıkları dönemler için daha yüksek tutarda gündelik ve konaklama bedeli ödenmektedir.

a- Gündelikleri yüksek belirlenen kariyer meslek personeli

6245 sayılı Harcırah Kanunu, kariyer meslek personelinden bazılarına (33/b maddesinde sayılanlara) teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri yaptıkları süreler için, derece veya ek göstergelerine göre belirlenmiş olan gündeliklerin değil, daha yüksek miktardaki gündeliğin ödenmesine hükmetmiştir. Ancak, bu personelin teftiş, denetim ve inceleme görevleri dışında (eğitim, seminer, kurs, refakat, vs.) başka yere gönderilmesi halinde ise ek gösterge veya kadro derecelerine göre haklarında geçerli olan gündelikler ödenmektedir.

Bu personelin teftiş, denetim ve inceleme göreviyle başka yere gönderilmeleri durumunda;

-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,3 katı tutarında gündelik ödenmektedir.

-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,1 katı katı tutarında gündelik ödenmektedir.

-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 0,9 katı tutarında gündelik ödenmektedir.

b- Diğer kariyer meslek personeli

Kariyer meslek personeli olmalarına rağmen 6245 sayılı Kanunda unvanları sayılmayanlar ise, hangi amaçla olursa olsun başka yere geçici görevle gönderildiklerinde, sadece derece veya ek göstergelerine göre haklarında geçerli olan gündeliklerden yararlanmaktadırlar.

Kariyer meslek personelinin konaklama bedeli

Harcırah Kanununda (33/b maddesinde) sayılan unvanlardaki kariyer meslek personeline; teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri süresince,  ödenmekte olan artırımlı gündeliklerinin %50 fazlasına kadar olan tutardaki konaklama bedelleri ödeniyor.

Harcırah Kanununda sayılmayan unvanlardaki kariyer meslek personeline ise, derece veya ek göstergeleri itibariyle yararlanabildikleri gündelikleri esas alınarak konaklama ücreti ödenir.  Bu personele, görevlen sürelerinin ilk 10 gününde gündeliklerinin %50 fazlasına kadar olan tutarda, takip eden 80 günde gündeliklerinin yarısına kadar olan tutarda, izleyen 90 günde ise gündeliklerinin %40’ına kadar olan tutardaki konaklama bedelleri ödeniyor.

Öte yandan, düzenleyici ve denetleyici kurumların kariyer meslek personeline; teftiş, denetim, inceleme görevlendirmeleri süresince gündeliklerinin 5 katına kadar, diğer görevlendirmeleri süresince ise gündeliklerinin 4 katına kadar konaklama bedeli ödenebiliyor.

2021 yılında kariyer meslek personelinin gündelik miktarı ve konaklama bedeli

Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve StajyerleriGündelik MiktarıKonaklama Bedeli (Gecelik)
İlk 10 günİzleyen 80 günİzleyen 90 gün
Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılanlar
-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar80,15 TL120,22 TL120,22 TL120,22 TL
-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar67,82 TL101,72 TL101,72 TL101,72 TL
-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar55,49 TL83,23 TL83,23 TL83,23 TL
Harcırah Kanununda unvanları sayılmayanlar
-Ek göstergeleri 3000 (dahil) – 5800 (hariç) olanlar54,05 TL81,08 TL27,03 TL21,62 TL
-Aylık kadro dereceleri 1-4 olanlar47,65 TL71,48 TL23,83 TL19,06 TL
-Diğer aylık kadro derecelerinde olanlar46,35 TL69,53 TL23,18 TL18,54 TL

Etiketler: memur haber -memur haberleri -memur -okul müdürleri -kamu -izin -mevzuat -para -eğitim -sondakika -flaşhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -mebhaber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -MEB -Şube Müdürlüğü - Atama - Esastan İptal Kararı

Diğer EĞİTİM PERSONELİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/