Başarı Belgesi Almanın Devlet Memurlarına Yararı | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Başarı Belgesi Almanın Devlet Memurlarına Yararı12.02.2018 18:41

Başarı Belgesi Almanın Devlet Memurlarına Yararı

Başarı Belgesi Almanın Devlet Memurlarına Yararı


Bulundukları kurumlarda gösterdikleri olağanüstü gayret ve çalışma ile emsallerine göre başarılı görev yapan Devlet memurlarına başarı belgesi verilebilmektedir.


Bu haber 323 kez okundu.
Bulundukları kurumlarda gösterdikleri olağanüstü gayret ve çalışma ile emsallerine göre başarılı görev yapan Devlet memurlarına başarı belgesi verilebilmektedir.

Devlet memurlarının başarı belgesi almış olması, ilgili memura bazı yararlar sağlayabilmektedir.

Başarı belgesi nedir?

Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara “başarı belgesi” verilebilmektedir.

Bu belgesini verme yetkisi, merkezde memurun kurumunun bağlı veya ilgili olduğu bakana, illerde valilere, ilçelerde ise kaymakamlara aittir. Başarı belgesinin verilmesinde ilgili amirlerin takdiri söz konusudur.

Başarı belgesi almanın memura yararı

**Üstün başarı belgesi verilmesinde

Memurlar 3 defa başarı belgesi aldıklarında, kendilerine üstün başarı belgesi verilir. Bu belgenin verilmesinde amirlerin takdiri söz konusu değildir. Memurun 3 defa başarı belgesi almış olması yeterlidir.

**Ödül verilmesinde

3 defa başarı belgesi aldıkları için kendilerine üstün başarı belgesi verilen Devlet memurlarına ödül verilebilmektedir.

Ödül verme yetkisi, merkezde memurun kurumunun bağlı veya ilgili olduğu bakanın ve illerde valilere aittir.  Ancak, üstün başarı belgesi almış olmak, mutlaka ödül de alınacağı anlamına gelmemektedir.

2018 yılının ilk yarısında Devlet memurlarına bir defada verilebilecek ödülün miktarı en çok 2.062 TL olabilmektedir. Ödülün, daha az miktarlarda verilmesi de ilgili amirin takdirindedir.

**Disiplin cezası verilmesinde

Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinde, bazı fiil ve halleri işleyen memurlar hakkında verilecek disiplin cezaları, fiil ve hallerin ağırlığına göre 5 çeşit olarak belirlenmiştir.

Öte yandan, Kanunun aynı maddesinde; geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan memurlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olan cezanın uygulanabileceğine hükmedilmiştir.

Buna göre, işledikleri fiiller nedeniyle haklarında disiplin cezası verilen memurlara, başarı belgesi almış olmaları durumunda, bu ceza bir derece hafif ceza şeklinde uygulanabilmektedir.

Diğer EĞİTİM PERSONELİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/